Savo jubiliejinio gimtadienio proga paprašiau vyro nuvažiuoti apžiūrėti Eckartsau dvaro. Šis dvaras esantis Žemutinėje Austrijoje nutolęs nuo Vienos apie 30 km. Apie jį sužinojau, kaip kad dažniausiai būna, visiškai atsitiktinai, kai su šeima iškylaujant senovės romėnų gyvenvietėje į rankas man pateko informacinis bukletėlis apie Eckartsau dvarą.
Šimtmečių senumo dvaras turi ilgą priešistorę ir mena labai senus laikus. Ankstyvaisiais viduramžiais palei Dunojų buvo statomos gynybinės pilys, turėjusios apginti nuo priešų. Taip ir Eckartsau dvaras kilo iš tokios pilies. Sunku įsivaizduoti, kad dvarą juosiančių gėlynų vietoje būta gynybinio griovio, pilno vandens.
Viduramžių pilį 1720 nusipirko kancleris grafas Kinsky ir pavertė ją reprezentaciniu baroko stiliaus medžioklės dvaru.
Dvarą supantis 27 hektarų dydžio angliško stiliaus parkas patiks visiems natūralios, laukinės gamtos mylėtojams. Čia nerasite tvarkingai nupjautos pievelės ar geometrinemis figūromis išraitytų gėlynų, o greičiau kurmių išraustą pievą, žydinčią laukinėmis gėlytėmis. Turiu pasakyti - iš įpročio dairiausi lentelės su užrašu "lipti draudžiama", bet tokios neradusi supratau, kad braidžioti po pievą galima, tik joje augančių laukinių gėlių skinti nevalia.
Po grafo Kinsky mirties dvarą paveldėjo jo brolis, o šis pardavė jį aistringam medžioklės gerbėjui Marijos Terezijos vyrui Franc I Stefanui. Taip šis reprezentacinis baroko stiliaus medžioklės dvaras tapo habsburgų nuosavybe.
Po Marijos Terezijos mirties apie 100 metų dvaras stovėjo tuščias ir nenaudojamas, jo rūsius sėmė išsiliejančio Dunojaus vandenys, dvarą juosiantis parkas bei miškai tapo neįžengiami.
Dvarą naujam gyvenimui prikėlė Marijos Terezijos proanūkis, sosto įpėdinis, tragiško likimo erchercogas Franz Ferdinandas. Jis į dvarą įvedė elektrą, šildymo sistemą, vandentiekį.
Eckartsau dvaras - vieta, kurioje baigėsi šimtmečius trukusi habsburgų dinastija. Po išpuolio Sarajeve ir pralaimėto I Pasaulinio karo, sosto įpėdiniu tapęs kaizeris Karlas, kuris visiškai nebuvo ruoštas tokiai užduočiai, buvo silpnos sveikatos, ir apie kurį amžininkai sakydavo, kad jis būdamas 30 metų amžiaus, atrodo kaip 20, ir mąsto kaip dešimties, buvo pirmiausia priverstas sprukti iš Vienos. Su žmona Zita ir vaikais prisiglaudę Eckartsau dvare, jie tikėjosi pralaukti neramius laikus, tačiau jau kitą dieną, atvykę naujos respublikos atstovai privertė kaizerį pasirašyti dokumentą, skelbiantį jį atsisakant teisių į valdymą ir pasirinkti tremtį... Kaizeris Karlas, sergantis ir silpnas, su šeima Eckartsau dvare sutiko paskutines Kalėdas ir 1919 m.kovo 23 d. visiems laikams paliko Austriją. Būtent iš čia pajudėjo traukinys į pirmąją šeimos tremties vietą - Šveicariją.
Lankytojai Eckartsau dvaro bibliotekoje šiandien gali pamatyti papuoštą kalėdinę eglutę, ar padengtą paskutinių pietų stalą, lyg kaizerio šeima dvarą būtų palikusi ne prieš 100 metų, o ką tik...
Kaizeris Karlas 2003 m. Katalikų bažnyčios buvo paskelbtas palaimintuoju, dvaro koplyčioje saugoma jo relikvija - kaulo gabaliukas.
Eckartsau dvaras yra viena populiariausių civilinės santuokos sudarymo vietų Austrijoje. 2016 m.šiame dvare buvo filmuojamas austrų filmas "Das Sacher".
Šią vietą labai rekomenduoju visiems istorijos mylėtojams. Dvare išlikę autentiški baldai, parketas, šviestuvai, didžiulė medžioklės trofėjų kolekcija.
Dvaro kambarius aplankyti ir apžiūrėti galima tik su gidu, ekskursijos rengiamos kasdien, tris kartus per dieną, vasaros sezono metu, nuo kovo 23 d.iki lapkričio 1 d. Bilieto kaina - 10 eur.
Parkas lankytojams atidarytas visus metus.
![]() |
Valgomasis |
Kommentare
Kommentar veröffentlichen