Direkt zum Hauptbereich

Seggau rūmai / Schloss Seggau

 


Austrijos federacinės žemės Štirijos pietinėje pusėje, vos 14 km nuo sienos su Slovėnija esančiame 13 tūkstančių gyventojų skaičiuojančio miesto Leibnico (Leibnitz) vakarinėje dalyje ant Seggauberg kalno stovintys rūmai skaičiuoja bemaž, nei daug nei mažai, - tūkstantį metų.

Šiandien Seggau rūmų kompleksas visoje Austrijoje pirmiausia žinomas kaip kongresams ir seminarams skirtas viešbutis, turintis 16 skirtingo dydžio salių, galinčių vienu metu sutalpinti 300 dalyvių. Seminarams skirtose salėse įrengta visa būtiniausia technika, kuri nuolat yra atnaujinama. Viešbučio sveĉiams skirtas viešbutis su 6-ių skirtingų kategorijų kambariais ( iš viso 78 kambariai), o jų poilsiui šiltuoju metų laiku - lauko baseinas. Per metus Seggau kompleksą aplanko 50 tūkstančių žmonių, o nakvynių priskaiĉiuojama - 20 tūkstančių. Po Covid-19 epidemijos ir su ja susijusių apribojimų, Seggau viešbučio svečių skaiĉius prisivijo buvusį ikipandeminį lygį ir toliau tendencingai auga.


Aukštutinė pilis
Aukštutinė pilis. Istoriniai rūmai




Seggau rūmai (Schloss Seggau) yra Štirijos vyskupo stalo* valda. Nuo 2015 m. šios valdos šeimininku yra Graco - Sekau (Graz-Seckau), toks oficialus vyskupijos pavadinimas, vyskupas Dr. Wilhelm Krautwaschl. Jis yra 58 - asis Štirijos žemės vyskupas. Vyskupo stalo valdą prižiūri jo paskiriamas direktorius. Pirmą sykį nuo pat vyskupijos įkūrimo pradžios XIII amžiuje, Seggau rūmus prižiūri direktorė moteris. 


Seggau vyskupo rūmai ir laikrodžio bokštas

Seggau rūmai kaip vyskupo stalo valda apima iš viso 750 ha teritoriją, ir susideda ne tik iš konferenciniam turizmui skirto viešbučio, bet ir kitų šakų, kaip miškų ir žemės ūkis, vyndarystė, teisės į žvejybą ir medžioklę, istoriniai rūmai su prezentaciniais barokiniais vyskupo kambariais bei 300 metų senumo vyno rūsiu.

Vyskupo vynuogynai užima 8 ha plotą. Seggau rūmų vynai yra įvertinti tarptautiniu mastu aukso ir sidabro medaliais prestižinėse vyno parodose. 


Dabartinę viešbučio sėkmę lėmė laiku priimti ekonominiai, į ateitį orientuoti sprendimai. Sunku įsivaizduoti, kad šiandien elegantiškas, modernus, o kartu ir istorinę vertę išsaugojęs viešbutis su konferencijų centru XX a. pradžioje buvo tiesiog ūkis, aprūpinęs vyskupą žemės ūkio produktais. Pvz., modernios konferencijų salės atsirado iš...karvidžių. Šiandien viešbučio svećių poilsiui skirta pieva su lauko baseinu kadaise buvo tiesiog daržovių laukai.

Į ateitį orientuoti sprendimai buvo priimti po II - ojo pasaulinio karo. Jauno vyskupo J. Šoisvol (Joseph Schoiswohl) pragmatiškumas ir numatymas į priekį buvo šiandieninės sėkmės pagrindas. Seggau rūmuose atsirado pirmasis Štirijoje katalikų mokymų centras, įrengti pirmieji svečių kambariai. Vėliau atsirado pirmasis Štirijoje savitarnos restoranas, uždaras baseinas, senelių namai, įrengtas pirmasis Štirijoje dirbtinis ežeras, o šalia jo - kempingas. 

Švč. Trejybės fontanas,  žemutinis kiemas

Tūkstantmečių sandūroje priimtas sprendimas katalikų mokymų centrą pertvarkyti į konferencinio turizmo viešbutį. 
Pagrindinė ir pirmutinė Seggau rūmų misija, kaip nuo pat vyskupijos įkūrimo pradžios XII a. išlieka ta pati -  tikėjimo skleidimo vieta. Kartu tai vieta, kurioje dialogui, mokymams, seminarams, konferencijoms susitinka įvairių sričių specialistai, Austrijos politikai, ministrų kabinetų nariai, religijų atstovai.

Savo atostogų dienas čia mėgsta leisti ir Štirijos vyskupas. Seniausioje rūmų dalyje jis turi butą, kurį, kaip ir dvi Seggau rūmų koplyčias prižiūri, čia nuolat gyvenančios Graco pranciškonų vienuolyno seserys.

Šv. Mykolo koplyčios vitražo fragmentas


Reprezentacinius baroko stiliaus vyskupo kambarius, kaip ir seniausią istorinį Štirijos varpą galima apžiūrėti tik ekskursijų metu. Visa kita rūmų erdvė - koplyčios ir antikos paminklų galerija yra laisvai prieinamos.


Antikos galerijos fragmentas


Seggau rūmuose veikia restoranas - kavinė, o šalia istorinio vyno rūsio - parduotuvė, kurioje galima įsigyti ne tik Seggau vyskupo mišių vyno, bet ir kitų Pietų Štirijos regiono produktų. Ypač dėmesio verti yra Silberberg vyndarystės mokyklos mokinių kuriamos uogienės ir kiti delikatesai. 
Vyno rūsyje rengiamos vyno degustacijos.



Seggau rūmuose galima išsinuomoti patalpas asmeninėms šventėms. Tiek moderni šv. Mykolo, tiek barokinė Švč. Mergelės Marijos koplyčios yra labai mėgstamos bažnytinės santuokos sudarymo vieta. Reprezentaciniai vyskupo kambariai, kaip ir varpinės pieva naudojami kameriniams renginiams bei civilinės santuokos ceremonijai.

Ekskursijos vasaros sezono metu vyksta reguliariai, ne sezono metu - pagal užklausą (grupėms).
Ekskursijos galimos vokiečių, anglų, o nuo dabar ir lietuvių kalbomis 😀





* vyskupo stalas (Mensalgut) - "mensa" ( lot. stalas) - bažnytinis turtas, ankstesniais laikais užtikrinęs vyskupo "prasimaitinimą" 😀,  šiandien - vyskupo tarnystei vykdyti skirtas pajamų šaltinis.




All rights reserved: Janina Valaitytė - Fritz

fritz.janina@gmail.com 


Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

Das Gespräch mit der Kärntnerin, die Litauisch spricht

An einem sonnigen Frühlingsmorgen treffe ich mich mit der Musikwissenschaft Studentin der Uni Wien Tatjana (21 Jahre alt) aus Kärnten in einem traditionellen Wiener Kaffeehaus. "Lass uns auf Litauisch unterhalten" - schlägt sie vor. "Tatjana, bist Du aufgeregt wegen des heutigen Abends?" - frage ich sie. "Ja, sehr. Du kannst es dir gar nicht vorstellen wie sehr" - antwortet sie, zwar jedes Wort betonend aber in schönem fließendem Litauisch. Der Grund für ihre Aufregung ist Kerem Sezen, Coach und Chorleiter beim Landesjugendchor Wien, der kommen soll, um Tatjana´s Arbeit, nämlich das Dirigieren eines litauischen Frauenchores zu beurteilen. Geboren und aufgewachsen in Klagenfurt am Wörthersee hat Tatjana, soweit sie sich erinnern kann, immer gesungen, - zu Hause und im Kindergarten. Und sie hat geträumt Geige spielen zu lernen. "Tatjana, es interessiert mich sehr, wann hast Du zum ersten Mal die Bekanntschaft mit der litauischen Sprache gem...

Laima Gimbutienė "Jūros pieva" apžvalga

Esu beveik tikra, kad knygos kaip ir žmonės ateina į mūsų gyvenimus kai mums jų reikia. Kai prieš metus rašiau tekstą apie lietuvę kulinarę, gyvenančią ir dirbančią Grace, pokalbio su ja metu porą kartų buvo paminėta ir jos mama - kūrybinga, muzikali, atvira žmonėms asmenybė. Kai sužinojau, kad ši moteris yra ir vienos religinės giesmės, su kuria augo ir brendo Lietuvos katalikiškas jaunimas po Atgimimo, autorė, panorau dar labiau su ja susipažinti. Tuo metu Kopenhagoje gyvenanti Laima Gimbutienė buvo kaip tik išleidusi savo pirmąją knygą "Jūros pieva". Paprastai meilės romanų neskaitau, bet kai šią žiemą mano naktinį miegą ėmė drumsti skaitomų knygų apie partizanų kovas vaizdai, supratau, kad man reikia kažko lengvo. Lyg netyčia kažkur akys užkliuvo už žinutės, kad "Jūros pieva" autorė kartoja romano tiražą bei rašo knygos tęsinį.  Knygos herojė - keturiasdešimtmetė lietuvė Lina iš nedidelio provincijos miestelio po 18 santuokos metų paliekama vyro. Lin...

Lina: "Ein Chor ist die Zelle der Gemeinschaft"

Der litauische Chor „Gaida“ aus Wien wurde im Herbst 2016 nach der Initiative der in Wien lebenden Litauerin,   Übersetzerin und Litauischlehrerin an der Uni Wien, Lina Pestal, gegründet. 2 Jahre lang wurde der Chor von der Tatjana Wrumnig geleitet. Während   Tatjana ihr Studium weiter in Litauen fortsetzt, wird die musikalische Leitung des Chores von der Litauerin, Musikpädagogin Lina Grigaitiene übernommen. Wir unterhalten uns über die Musik, das Chorsingen, und vor allem über die Bedeutung des Chores für das Wachstum und das Zusammenhalt der litauischen Community in Wien. Lina, ab September übernimmst Du die musikalische Leitung des litauischen Chors in Wien. Freust Du dich? An erster Stelle fühle ich mich sehr verpflichtet. Mit großer Verantwortung bereite ich mich für die neue Chorsaison vor. Auf der Suche nach dem passenden Repertoire habe ich während meines Urlaubes in Litauen   den Kontakt mit   meinen früheren Koleginnen aufgenommen. Ich lasse m...